0,00 zł 0
Zawartość koszyka

Do darmowej dostawy: 200 zł

Koszt dostawy:
suma: 0,00 zł
Przejdź do podsumowania
Dlaczego maszyna nie szyje? Jak szybko naprawić maszynę do szycia? 0
Dlaczego maszyna nie szyje? Jak szybko naprawić maszynę do szycia

Maszyna do szycia nie szyje

Moja maszyna do szycia pętelkuje. Moja maszyna do szycia przepuszcza. Moja maszyna do szycia się zablokowała. Moja maszyna zrywa nitkę.

To najczęściej słyszane przez nas problemy, z którymi się zgłaszacie. Na szczęście z większością z nich możecie poradzić sobie samodzielnie. Sami sprawdźcie jak proste są czasami ich rozwiązania.

 

Maszyna do szycia pętelkuje   Poprawne nawleczenie maszyny do szycia

Powodów dlaczego maszyna pętelkuje może być kilka, najczęściej jednak jest to kwestia nieprawidłowej obsługi maszyny, a nie jej awarii:

 • nitka nie została wciśnięta w naprężacz (między talerzyki naprężacza) – dzieje się tak, gdy maszyna jest nawlekana na opuszczonej stopce. Talerzyki naprężacza nie są wtedy rozchylone i nitka nie jest w stanie wcisnąć się pomiędzy nie. Dlatego pamiętajcie: zawsze nawlekajcie maszynę na podniesionej stopce! W łatwy sposób sprawdzisz czy nitka jest w naprężaczu. Po nawleczeniu maszyny opuść stopkę i pociągnij nitkę. Jeśli "chodzi" ciasno - maszyna jest nawleczona poprawnie, jeśli luźno – nie. Kiedy nitka "chodzi" luźno należy sprawdzić również naprężenie nici, być może jest zbyt małe – wtedy ustaw większe naprężenie nici.

 • nitka nie jest włożona w szarpak – nitkę musimy włożyć w szarpak, a po nawleczeniu maszyny musimy ją widzieć w szarpaku. Aby tak było, podczas nawlekania maszyny szarpak musi znajdować się w najwyższym górnym położeniu. W maszynach komputerowych ustawia się to automatycznie, a w maszynach mechanicznych trzeba zrobić to kołem zamachowym.

 • w naprężaczu znajduje się supeł nici – w naprężaczu może zebrać się nitka, supeł nici, jakiś paproszek. To również powoduje, że naprężacz rozchyla się, a nitka nie ma oporu. Aby maszyna nie pętelkowała należy wyczyścić naprężacz z nitek.

 • zadra na płytce – igła ma możliwość wyginania się do przodu i do tyłu, zwłaszcza przy szyciu grubych materiałów. To powoduje, że igła trafia w płytkę, zamiast w jej otwór, czego efektem są zadry na płytce. Można je usunąć np. płótnem ściernym, a jeśli zadry są zbyt głębokie, musimy wymienić płytkę.

 • zniszczony bębenek, zniszczony chwytaczigła może uderzać w bębenek lub chwytacz i powodować zadry, a te przecinają nić. Gdy na tych elementach zauważysz skazy spróbuj je usunąć polerując płótnem ściernym. Jeśli się nie uda musisz wymienić te elementy na nowe.

 • słabej jakości nić – dobrej jakości nici są podstawą, jeśli nić jest sztywna, stara, zelżała to nie nadaje się do szycia. Koniecznie wymień nici na lepsze.

 

Maszyna do szycia przepuszcza ścieg   Maszyna do szycia pętelkuje

Najczęściej maszyna przepuszcza ścieg, ponieważ szyjemy złą igłą. Igły dobieramy do rodzaju szytego materiału, np. materiały rozciągliwe powinniśmy szyć igłami kulkowymi. Ich konstrukcja powoduje, że nie dziurawią materiału, a maszyna nie przepuszcza ściegu. Sprawdź jakich igieł potrzebujesz?

 • Igły Super Stretch - do materiałów rozciągliwych, do stretchu, lycry, dzianin, softshellu

 • Igły Jeans - do jeansu, denimu

 • Igły do skóry – przeznaczone są właściwie tylko i wyłącznie do szycia dwóch warstw skóry

 • Igły Microtex – szyjemy nimi tkaniny delikatne, mikrofazę, szyfon, muślin, jedwab itp. Nie powinno się jednak stosować ich do szycia dzianin.

 • Igły uniwersalne – pomimo nazwy używa się ich praktycznie tylko do szycia tkanin, np. batystu, żorżety, krepy, wełny płaszczowej, filcu.

Pamiętaj też o odpowiednim wyborze grubości igły do grubości szytego materiału.

 

Jeśli szyjecie na starej maszynie Łucznik, Singer lub innych możecie także pomyłkowo źle założyć igłę. Istnieją dwie możliwości, igłę możemy założyć płaską częścią kolby do tyłu lub do środka, w zależności od modelu maszyny. Kiedy zrobimy to źle maszyna będzie przepuszczać, gdyż chwytacz nie będzie mógł złapać pętelki nici.

W modelach Łucznik 431, 432, 465, 466 igłę montujemy płaskim do środka. Są to maszyny w których bębenek wkładamy z boku w prawo. Natomiast w modelach Łucznik 438, 451, w Łucznikach klasy 800, 2000 oraz 700 igłę zakładamy płaskim do tyłu. W tych maszynach bębenek jest z przodu.

W nowych maszynach do szycia ten problem raczej nie występuje, gdyż posiadają one zazwyczaj blaszkę, która zabezpiecza przed złym zamontowaniem igły.

 

Maszyna zrywa nitkę    

Kiepskiej jakości nić może nie tylko powodować pętelkowanie, ale również zrywanie. Maszyna do szycia zrywa nitkę, ponieważ nasza nitka jest słabej jakości, jest sztywna, stara, zleżała, rwie się w dłoniach. Sprawdź jakich nici używasz i przetestuj maszynę na innych niciach. Dodatkowo pamiętaj, że nie powienieneś nawlekać igły nicią elastyczną. Jest ona przeznaczona do owerloków i coverloków.

Maszyna może zrywać również z powodu złej igły. Aby maszyna szyła bez awarii igła musi być:     Igły do maszyn do szycia Organ

 • prosta na całej swojej długości

 • dobrej jakości – używaj igieł renomowanych marek, np. Organ, Schmetz.

 • odpowiednio dobrana do materiału – tak jak pisaliśmy wcześniej konkretny materiał to konkretna igła

 • odpowiedniej grubości – igły mają również różne grubości od bardzo cienkich np. 55 do bardzo grubych np. 110 (a w maszynach przemysłowych nawet 160). Dobieraj odpowiednią grubość do grubości materiału. Im wyższy numer tym grubsza igła.

 • odpowiednia do rodzaju maszyny – każda maszyna ma w swojej specyfikacji informację o systemie igieł. Do większości maszyn domowych wieloczynnościowych, starych Łuczników, Singerów, ale i nowych maszyn Janome, Brother, Minerva, Juki, Łucznik, Singer, SilverCrest pasują igły o systemie 130/705, tzw. igła półpłaska. Do coverów i coverloków często pasują igły Elx705. Dlatego zawsze polecamy sprawdzić instrukcję.

Zrywanie nitki może wynikać także z zadr na bębenku lub chwytaczu. Tak jak w punkcie poprzednio rozwiązaniem jest usunięcie zadry z tych części lub ostatecznie ich wymiana na nowe.

 

Maszyna się zablokowała, maszyna głośno pracuje Oliwienie maszyny do szycia

Maszyna do szycia szczególnie wahadłowa (półobrotowa) blokuje się kiedy w chwytaczu znajduje się nitka, paproszek. Maszyna może zablokować się całkowicie lub pracować z oporem tylko w jednym momencie obrotu koła zamachowego. Należy wtedy wyjąć chwytacz, rozebrać go i wyczyścić. Kiedy maszyna zacznie głośniej pracować jest to pierwszy znak, że w chwytaczu są nitki, zanieczyszczenia, a nawet kawałek złamanej igły.

Oprócz prawidłowej obsługi maszyny należy zadbać także o jej czyszczenie i oliwienie – bez tych zabiegów   maszyna również może głośniej pracować. A dodatkowo zapewniamy swojej maszynie do szycia dłuższą żywotność.

 

Podsumowując

Wiele usterek w maszynie do szycia usuniesz samodzielenie. Większość z nich wynika z nieprawidłowej obsługi oraz używania nieodpowiednich nici i igieł. Gdy Twoja maszyna pętelkuje, zrywa czy przepuszcza sprawdź nasze rozwiązania, a być może szybko pozbędziesz się kłopotu. Pamiętaj by traktować swoją maszynę ostrożnie, tak by podczas czyszczenia i konserwacji jej nie uszkodzić.

 

Jeśli nie wiesz jak wykonać jakąś czynność, zadzwoń do nas, a spróbujemy pomóc. Nie wszystko możemy rozwiązać telefonicznie, ale bardzo często się to udaje.

W naszym sklepie stacjonarnym we Wrocławiu również naprawiamy maszyny. Jeśli sądzisz, że Twojej maszynie do szycia coś dolega zapraszamy do naszego punktu. Serwisujemy zarówno nowe maszyny, które sprzedajemy, jak i stare Łuczniki, Singery i wiele wiele innych maszyn do szycia.

Kliknij tutaj aby przejść do formularza kontaktowego >>

Zadzwoń: +48 605 030 629

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium